Пятница, 17 Февраль 2017 00:00

Щоб пам"ятали. Абрам Лерман

Огляд з сайту Буковина Чернівці 31 березня 2015 року.

Сьогодні виповнилося би 90 років одному з кращих тренерів у історії чернівецької «Буковини» Абраму Лерману. Абрам Давидович тренував нашу команду у 1976 – 1979 роках.

Абрам Лерман народився 17 жовтня 1922 року в Києві. У рідному місті він і зробив перші кроки у футболі. На початку 40 – х років Лермана запросили у київське «Динамо», однак дебютувати гравцеві на найвищому рівні завадила війна. Перші матчі у складі динамівського колективу Абрам Давидович дебютував у чемпіонаті – 45. У 1947 році Лерман став капітаном «Динамо». На полі Лерман відзначався непоступливістю та жорсткістю. Як наслідок, Абрам Давидович отримав прізвиська – «Гладіатор», «Лютий опричник». Існує легенда, згідно з якою Абрам Лерман своїми жорсткими діями на полі посприяв завершенню кар’єри двох видатних радянських бомбардирів — Всеволода Боброва та Григорія Федотова. У різних джерелах ця легенда обростає різними подробицями, тож сказати однозначно міф це чи реальна історія — неможливо. Деякі футбольні видання взагалі подають факт травмування Боброва Лерманом як замовлення від вищого керівництва КДБ через відмову Всеволода Михайловича перейти до московського "Динамо".
І все ж, Абрам Лерман був одним із найкращих футболістів київського «Динамо» 40-50 – х років. Цікаво, що киянин входив до розширеного списку кандидатів у збірну СРСР напередодні Олімпійських ігор – 52. У 1953 році Абрам Давидович завершив виступи на футбольному полі. У 1945 – 1953 роках він провів за «Динамо» 182 офіційні гри (6 голів).
Після закінчення активних виступів Абрам Лерман навчався у Вищій школі тренерів та очолював черкаський "Колгоспник" і київський "Арсенал" У 1963-1965 роках  Абрам Давидович обіймав посади начальника команди та старшого тренера запорізького "Металурга".
Вагомих успіхів Абрам Лерман досягнув у Вінниці, де очолював місцевий «Локомотив». У сезоні – 70 його команда стала переможцем однієї з українських зон класу «Б» чемпіонату СРСР, а у фінальному турнірі поступилася лише сєвєродонецькому «Хіміку».
Із чернівецькою «Буковиною» розпочав працювати у вересні 1976 року. Абрам Давидович прийняв команду тоді, коли вона перебувала в нижній частині турнірної таблиці. Наш колектив завершив сезон – 76 на 14 сходинці. А вже за підсумками наступного сезону «Буковина» під керівництвом Лермана зробила вагомий крок вперед – 9 місце. У сезоні – 78 чернівецький колектив був вже п’ятим.
Чемпіонат – 79 чернівецька «Буковина» також розпочала під керівництвом Абрама Лермана. На жаль, у 1979 році Абрам Давидович пішов із життя. За роки роботи в Чернівцях відомий фахівець заклав підвалини майбутніх успіхів «Буковини». Саме Абрам Лерман запросив у «Буковину» таких відомих наших футболістів, як Роман Угренчук, Ігор Заводчиков, Володимир Сакалов, Ігор Каліта, Василь Мудрей… Абрам Давидович також залучив у буковинську команду Віктора Хлуса, який тривалий час із успіхом виступав у київському «Динамо».
Про Абрама Лермана відомий у минулому футболіст Павло Богодєлов сказав:«Людина і пограла, і пережила багато. І, проте, залишилася простою і доброю. Абрам Давидович добре ладив з усіма, з ким він працював, включаючи прибиральницю. Він не тільки душевно здоровався і розмовляв із усіма, але і завжди знаходив засіб, щоб доплатити тій же прибиральниці до мізерної зарплати. І знаєте, умів це робити красиво!».
ФСК "Буковина"

На фото: 50 - ті роки 20 століття. Абрам Лерман з індійськими футболістами, які грали проти "Динамо"... босоніж.

 

Поиск

Login Form